3 najgorsze momenty w pracy lekarza
Zawód lekarza przez wiele osób jest uznawany za pracę marzeń. Pomoc innym ludziom i rozwiązywanie trudnych przypadków klinicznych wydaję się ciekawą perspektywą zawodową. Jednakże lekarze są jedną z grup zawodowych o najkrótszej średniej długości życia oraz najwyższym odsetku wypalenia zawodowego.
praca lekarza, lekarskie, problemy medycyny, w pracy lekarza
129
post-template-default,single,single-post,postid-129,single-format-standard,bridge-core-2.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-19.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-209,elementor-page elementor-page-129
3 najgorsze momenty w pracy lekarza

3 najgorsze momenty w pracy lekarza

Zawód lekarza przez wiele osób jest uznawany za pracę marzeń. Pomoc innym ludziom i  rozwiązywanie trudnych przypadków klinicznych wydaję się ciekawą perspektywą zawodową. Jednakże lekarze są jedną z grup zawodowych o najkrótszej średniej długości życia oraz najwyższym odsetku wypalenia zawodowego. 

„Przepraszam, ale nie mogę Panu pomóc”

W Polskiej ochronie zdrowia wciąż brak jest odpowiedniej ilość zasobów ludzkich. Młodzi lekarze zaczynający swoją pracę początkowo zgadzają się na wszystkie oferty pracy i biorą każdy dyżur, o który zostaną poproszeni. Jednak bardzo szybko orientują się, że nie są w stanie wyleczyć wszystkich ludzi ani zapełnić każdej luki w brakującym grafiku, a czas spędzony w pracy nie przekłada się na zwiększenie kompetencji. Wtedy pojawią się pierwsze odmowy i ustalanie priorytetów. „Chciałbym przyjąć pacjentów, którzy przyszli dzisiaj ponad limit, ale jeśli to zrobię nie zdążę zając się pacjentami, czekającymi na mnie w szpitalnym oddziale.” Pierwsze zarwane wieczory, by wypełnić wszystkie dokumenty odbiją się na zdrowiu. Po kilku miesiącach ten młody lekarz orientuję się, że nie jest w stanie wszystkim pomóc i wbrew własnym przekonaniom coraz częściej musi odmawiać.

Papierologia

Każda czynność wykonana w procesie diagnostyczno-leczniczym powinna być udokumentowana po to, by w razie komplikacji móc potwierdzić wszystkie wykonane czynności. Niestety sprowadza się to do ogromnej ilości dokumentacji medycznej i zmniejszenia czasu przeznaczonego na badanie lekarskie. Pacjenci często nie rozumieją, dlaczego lekarze spędzają tyle godzin w oddziałowych gabinetach. Jednak nie tylko oni czują frustracje. Zapisywanie każdego słowa wypowiedzianego przez pacjenta, bądź każdej wykonanej procedury przytłacza i zmniejsza jakość udzielonej pomocy.

Walka z NFZ

W Polsce system opieki zdrowotnej oparty jest na modelu ubezpieczeniowym. Władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Niestety, pieniędzy przeznaczanych na ochronę zdrowia jest zbyt mało, by każdy pacjent dostał optymalną opiekę. Mimo znanych europejskich i światowych wytycznych dotyczących leczenia poszczególnych chorób, w Polsce pomija się niektóre badania, bądź wybiera inne leczenie z powodu braku refundacji. Brak możliwości dostosowania standardów światowych do realiów naszego państwa dotyczy również funkcjonowania szpitali i poradni. Przykładem może być badanie cytologiczne, które według zaleceń powinno być wykonywane u kobiet co roku, jednakże w Polsce program badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy refunduje badanie raz na 3 lata. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją gdzie wiemy, że pacjent powinien być przyjęty na zabieg bądź konsultacje jak najszybciej to możliwe jednak kolejki do specjalistów to umożliwiają. Niestety nie mamy na to wpływu co powoduję naszą frustracje i bezsilność. Należy jednak pamiętać, że bardzo często to jak wygląda nasza praca zależy od zarządzania i pracy zespołowej. Jeśli poszukujesz nowej pracy dla lekarza sprawdź portal Praca w Medycynie. Znajdziesz tam oferty z całej Polski zarówno dla lekarzy, jak i ratowników medycznych oraz pielęgniarek. 

No Comments

Post A Comment